Ch.s. Brazilské fily Planis De ElbeNení nic hezčího, nežli žít ve společné domácnosti s FILOU. Kamrádkou, která Vás nikdy neodmítne, vždy vřele přivítá, vaše zájmy staví nad ty své a když jste v ohrožení je to "ONA" kdo si stoupne do první linie...

                                                        

CO ČEKAT V POVAHOVÝCH VLASTNOSTECH ? : Né nadarmo brazilské přísloví praví : „ VĚRNÝ JAKO FILA „  Nemůžete si přát lepšího kamaráda! I když si většinou vybírá  jednoho hlavního pána, neznamená to, že ostatní ignoruje. Celé rodině je oddaná, k dětem velice tolerantní. A hlavně miluje nadevše Vaší přítomnost.  Filky jsou vyrovnané, sebevědomé, klidné a zároveň připravené na jakoukoliv srandu. Ale POZOR nesmíme opomenout nedůvěřivost k cizím lidem! Hlídá a chrání nejen Vás, ale stoprocentně ubrání i Váš majetek. Nezkušený chovatel musí počítat s tím, že jeho fila bude tvrdě odmítat cizí lidi, bude na ně vrčet a v žádném případě se nenechá jen tak pohladit / v lepším případě, normální je i dost tvrdé chování, když k Vám dorazí návštěva/.Výjimkou mohou být určitá místa, kdy se nechá jemně podrbat, ale jinak žádné kamarádění! nedůvěra vůči lidem je stoprocentně dána! A je na Vás, jak moc budete filu socializovat, seznamovat s lidmi a pejsky v co nejranějším věku a učit, že bez vašeho povelu se nikdo a nic kousat nebude :-). Jinak filka nevyžaduje přespříliš namáhavou výchovu. Je chytrá není třeba velikého výcviku, má totiž pamatováka:-)/...někdy až moc, jednou něco dovolíte navíc a už si to pamatuje , no snad navždy:-)/ a přizpůsobivá, společník do nepohody, který se stoprocentně přizpůsobí vašemu rytmu: jdete běhat? beží s Vámi, jdete si posedět na zahrádku? leží Vám u nouhou :-). Ještě nesmíme zapomenout, že fila je pracovní plemeno, proto je vhodné hned od začátku vědět, že nechce jen polehávat v bytě!

 

NĚJAKÁ TA RADA :-) : Pokud vážně uvažujete o pořízení tohoto překrásného plemene /nebo i jiného/, doporučeujeme věnovat čas informacím, které jsou nezbytné pro takový chov. Vyhledejte si na internetu či v knihách odborné články a zjistěte jaký kamarád Vám asi přijde do rodiny. Bude s Vámi žít několik let a bude potřebovat spoustu času, lásky, výchovných praktik a neopomenutelnou stránkou jsou i finance. Taková filuška  jakožto molossoidní plemeno zvládne sníst porce 20ti Pražských krysaříků /víme z vlastní zkušennosti:-)/ . Proto je vhodné se nejdříve ujistit jaké plemeno je pro Vás nejvhodnější. A jste-li rozhodnuti a Vaší volbou je FILA , budeme rádi, kdyz zvolíte náš chov a budem doufat, že i u Vás nastane filománie neboli: moloss navždy:-))

 

VŠEOBECNÝ VZHLED Fil: Typický moloss. Silné kosti, pravoúhlá stavba těla, kompaktní, ale i harmonická a s dobrými proporcemi. Ač to nevypadá,  vyznačuje se ohromnou pohyblivostí a též mrštností. Feny musí mít vysloveně samičí výraz, což je na první pohled odlišuje od psů. Co je pro fily typické, je mimochod, čímž vzniká houpavý a vlnivý pohyb celého těla. Její krok připomíná pohyb velkých kočkovitých šelem.

 

KOHOUTKOVÁ VÝŠKA:              

   Psi:        65 až 75 cm.       Feny:     60 až 70 cm.

VÁHA:
Psi:        minimálně 50 kg
Feny:     minimálně 40 kg

Skus je ideální nůžkový, přístupný je i klešťový.

 

 

 

NĚCO MÁLO O FILKÁCH

Původní výskyt tohoto nádherného plemene je samozřejmě Brazílie. FiLa nepatří mezi umělá plemena, je jedním z přirozeně vyvinutých.  První filky je možné najít už v roce 1671. Pravé kořeny nejsou stoprocentně dány, ale všeobecně je známo, že vznikla spojením třech plemen: Svatohubertského psa /Bladhaunda/, Fila Tercierense /podle třetího ostrova Azorského souostroví/, a Engelsen Doggen /dávný buldok/. Ještě se občas někde objevuje teorie o čtvrtém plemeni a tj. Fila terseirense /pastevecký pes dovezený portugalskými kolonizátory z Azorských ostrovů/. Od každého převzala něco a spojení je myslím naprosto ideální. 

 

 

Kontakt

filuska.cz

filuska.cz@seznam.cz

Lhota okr. Praha-východ
Fotky: candidacruzeii.rajce.idnes.cz

+420 721 360 028
volejte kdykoliv

Vyhledávání

Flag Counter

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode